10 dekabr 2025- ci il tarixində Baku Marriott Hotel Boulevard otelində Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) və Azərbaycan Sənaye Təhlükəsizliyi Assosiasiyasının (AISA) birgə təşkilatçılığı ilə III Sənaye Təhlükəsizliyi Sammiti keçirilib. Tədbir “Dönüş nöqtəsi” konseptual devizi altında baş tutub.
Sammitin əsas məqsədi sənaye təhlükəsizliyi, texnoloji innovasiyalar, iqlim dəyişiklikləri və sosial transformasiyalar fonunda formalaşan yeni yanaşmaların müzakirəsi, eləcə də qlobal təcrübə mübadiləsi üçün strateji platformanın yaradılması olub.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən FHN-in Sənayedə İşlərin Təhlükəsiz Görülməsi və Dağ-Mədən Nəzarəti Dövlət Agentliyinin rəisi Vüsal Ağayev sənaye təhlükəsizliyinin yalnız texniki məsələ olmadığını, milli təhlükəsizliyin, dayanıqlı inkişafın və ən əsası – insan həyatının qorunmasının əsas sütunlarından biri olduğunu qeyd edib. O, bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən müəyyən edilmiş strateji inkişaf kursuna uyğun olaraq ölkədə təhlükəsizlik mədəniyyətinin yüksəldilməsi, risklərin minimuma endirilməsi və innovasiya yönümlü idarəetmənin gücləndirilməsi prioritetlər sırasında müəyyən edilib. Fövqəladə Hallar Nazirliyi bu prioritetləri ardıcıl, kompleks və proaktiv şəkildə həyata keçirir
Azərbaycan Sənaye Təhlükəsizliyi Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Orxan Xəlilzadə çıxışında bildirib ki, milli sənaye üçün həqiqi “dönüş nöqtəsi” süni intellekt və texnoloji trendləri sadəcə izləməkdə deyil, bu innovasiyaları sənaye təhlükəsizliyi sisteminə fəal şəkildə inteqrasiya edən ölkələr sırasına qoşulmaqda özünü göstərir.
Tədbirdə həmçinin vurğulanıb ki, Azərbaycan Sənaye Təhlükəsizliyi Assosiasiyasının (AISA) rəsmi tərəfdaşı olan KRAN GROUP MMC ölkədə sənaye təhlükəsizliyi mədəniyyətinin inkişafına mühüm töhfə verib. Şirkət təhlükəsizlik standartlarının yüksəldilməsi, müasir həllərin tətbiqi və bu sahədə peşəkar icmanın gücləndirilməsi istiqamətində təşəbbüsləri fəal şəkildə dəstəkləyir.

10 декабря 2025 года в отеле Baku Marriott Hotel Boulevard состоялся III Саммит по промышленной безопасности, организованный совместными усилиями Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС) и Ассоциации промышленной безопасности Азербайджана (AISA). Мероприятие прошло под концептуальным девизом «Точка перелома».
Oсновная цель саммита — создание стратегической платформы для обсуждения промышленной безопасности, технологических инноваций, новых подходов, сформированных на фоне климатических изменений и социальных трансформаций, а также обмена глобальным опытом.
Открывая мероприятие, руководитель Государственного агентства по надзору за безопасностью проведения работ в промышленности и горно-промышленному надзору МЧС Вюсал Агаев подчеркнул, что промышленная безопасность является не просто техническим вопросом, а одной из ключевых основ национальной безопасности, устойчивого развития и, главное, защиты человеческой жизни. Он отметил, что в соответствии со стратегическим курсом развития, определенным Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, повышение культуры безопасности, минимизация рисков и усиление инновационно-ориентированного управления определены в числе приоритетов. Министерство по чрезвычайным ситуациям последовательно, комплексно и проактивно реализует эти приоритеты.
Председатель правления Ассоциации промышленной безопасности Азербайджана Орхан Халилзаде в своём выступлении отметил, что истинная «точка перелома» для национальной промышленности заключается не просто в наблюдении за развитием искусственного интеллекта и технологических трендов, а в активном присоединении к числу стран, интегрирующих эти инновации в систему промышленной безопасности.
Отдельно было подчеркнуто, что компания KRAN GROUP  MMC, являясь официальным партнёром Ассоциации промышленной безопасности Азербайджана (AISA), также внесла значимый вклад в развитие культуры промышленной безопасности в стране. Компания активно поддерживает инициативы, направленные на повышение стандартов безопасности, внедрение современных решений и укрепление профессионального сообщества в данной сфере.